понеделник, 4 май 2020 г.

Руски изобретения




Руските изобретатели имат огромен принос за развитието на световната научно-техническа мисъл. Много от изобретенията променят нашето ежедневието и ни дават възможност днес да използваме такива постижения на цивилизацията като самолетите, автомобилите, компютрите и телевизията. Ето някои от тях:
Капитанът от руската армия Дмитрий Загряшски през 1837 г. създава чертежи на гъсеничната задвижваща система, а 1877 г. един руски селянин –самоукият изобретател Фьодор Блинов – довършва започнатото и създава вагон на гъсенична тяга. Това изобретение прави възможно производството на трактори, а по-късно – и на танкове.
Възникването на вагон на електрическа тяга създава условия за истинска транспортна революция, която ускорява развитието на градовете и промишлените центрове. Всичко започва през 1874-76 г. Руският изобретател Фьодор Пироцки провежда редица опити, свързани с преноса на електрически ток на разстояние. Първата електрифицирана трамвайна мрежа се появява през 1881 г. в Германия, в едно от предградията на Берлин, по схемите на руския изобретател.
Руският инженер Александър Понятов, през 1950год. работи в основаната от него американска компания Ampex. В нея той успява да реши задачата по записване на видеосигнала. На него дължим  домашните видеомагнитофони.
През април 1885 г. професорът по физика Александър Попов първи съобщава, че е открил система за безжична връзка /радиовръзка/, и веднага демонстрира как работи първият радиоприемник в света, но е военен и не може да публикува труда си.В това време експерименти прави и италианецът Гулиелмо Маркони, чиято статия излиза през 1897 г. и той я патентова.
Игор Сикорски през 1910 г. създава прототип на винтокрил летателен апарат, който успява да се вдигне във въздуха. През 1912 г. Сикорски конструира първия хидроплан, а след това – и първите самолети с няколко двигателя.Първият експериментален хеликоптер на Сикорски, конструиран в САЩ, излита през септември 1939 г., като се управлява от самия изобретател. През 1942 г. Сикорски създава първия двуместен вертолет.
Възникването на телевизията става възможно благодарение на откритията на руския физик Александър Столетов. В края на 1880 год.. той обяснява законите за фотоефекта. Столетов създава първата фотоклетка и открива зависимостта между фототока и интензивността на светлината
През 1910 г. Мечников представя идеята, че човек живее по-дълго, ако употребява ферментирали млечни продукти, които забавят процесите на гниене в червата. Мечников твърди, че най-много дълголетници има в България, откъдето и йогуртът води води своя произход. По-точно още в древна Тракия за първи път в млякото започват да добавят бактерии, предизвикващи ферментация.
Зворикин е още един руски инженер, чиито изобретения се появяват в САЩ. На него принадлежи най-важното изобретение на 20 в. – електронната телевизия. Още през 1923 г. той представя патента си пред Американската патентна организация.
Крекингът е процес, при който бензинът се получава от тежките фракции на нефта или тези, които имат по-висока температура на кипене. Благодарение на крекинга от нефта се добиват 70% бензин, докато обичайната преработка дава само 10-20%. Руският инженер Владимир Шухов е първият, който открива крекинга и през 1891 г. организира промишлена преработка.
Синтетичен каучук също е нещо, без което съвременната икономика не може да съществува. Най-много той се използва като материал за автомобилни, самолетни и велосипедни гуми.
 Руският изследовател Андрей Власенко през 1886 г. изобретява първия зърнокомбайн. Първия комбайн е теглен от три коня и по продуктивност може да замени 20 жътвари Първият американски комбайн работи на същия принцип, както и този на Власенко, но е теглен от 24 мулета и обслужван от 7 работника.

Материалите са събрани от учениците, изучаващи руски език


Няма коментари:

Публикуване на коментар