петък, 24 май 2019 г.

Честит празник, българи!




Честит празник, учители, писатели, творци и хора заети в сферата на културата!


24-ти май е празник, но не само за учители, ученици и хората на културата. Този ден е всенароден празник. Днес почитаме делото и паметта на светите братя Кирил и Методий. Никога, ама никога не трябва да ги забравяме. Благодарение на тяхното дело ние сме израсли и заели достойно място в Европа и Света. Както знаем всички, преди нас са живяли много народи, но всички те са изчезнали или са се премесили с днешните. Но всичко това се е случило, защото са нямали писменост. Народ без писменост и вяра се губи. Благодарение на вълшебните знаци, създадени от светите братя, ние българите сме се запазили като нация. Не само сме се запазили, но и ще пребъдем во веки веков. Трябва да сме горди с туй, дето са сътворили поетите и писателите български. Освен с историческите си подвизи можем да се гордеем единствено с буквите си. Благодарение на тях ние се отличаваме от всички други нации. Трябва да сме горди със своята самобитност и различност. Поради тези малки нещица за мен 24-ти май е нашият национален празник! Нека се учим, творим и продължаваме да пазим в сърцата и душите си магичността на словото и писмеността. Благодарение на тях можем да станем наистина велики и забележими.

Народ без писменост не е народ!

„Върви,народе възродени,
към светли бъднина върви,
с книжовността таз сила нова
съдбините си поднови!”

Камен Василев
снимки от нета


четвъртък, 23 май 2019 г.

Портрети: Диана Тенева

 

Диана Тенева - старши учител по английски език

Паисиева награда 2019
почетна грамота "Неофит Рилски" 2020

Г-жа Диана Тенева започва работа в СУ „Св. Паисий Хилендарски“ – Хасково, през 1999 година като преподавател по френски език. Любовта ѝ към чуждите езици и лекотата, с която ги овладява, стремежът ѝ към непрекъснато самоусъвършенстване и нови предизвикателства, я мотивират през 2004 година да придобие нова специалност: бакалавър – английска филология. Днес тя работи като преподавател по английски език и главен учител в прогимназиален и гимназиален етап. За това време се утвърди като висококвалифициран педагогически специалист. Ученето през целия живот е нейно кредо. Тя непрекъснато се развива и обогатява професионалните си знания и умения чрез участие в разнообразни курсове, обучения и специализации. Предава познанията си на колеги, създава интелектуална среда. Член на работни екипи по проекти с национално и европейско финансиране.

Г-жа Тенева е поет по душа. Има издадени няколко стихосбирки. Проявява подчертан интерес към японската литературна форма хайку. Нейни творби са публикувани в японски вестници и списания, както и в много други англоезични списания. Носител е на престижни литературни награди. Любовта си към четенето и писането г-жа Тенева предава и на своите ученици, мотивирайки ги да творят. Умело открива заложбите и способностите на всеки ученик, като насърчава развитието и реализацията му. Успоредно с учебния процес усилено подготвя учениците за участие в олимпиади, състезания и конкурси.

Заедно със свои ученици тя списва и издава електронния вестник „Послания“ и участва в издаването на училищния вестник „Звънче“. Създава и поддържа училищния блог „Моят Паисий“, в който се отразяват всички значими събития от училищния живот.  Създава неформалния Messages Club - ученически клуб, в който работи по различни творчески проекти с деца с подчертани литературни заложби.

Резултатите от нейната творческа дейност са видими - участници от Messages Club имат публикации в престижното международно списание за кратки източни форми cattails: The Official Journal of the United Haiku and Tanka Society. Нейни ученици са класирани на 15-ти – 16-ти Световен хайку конкурс „Живи неща“, организиран от JAL FOUNDATION, Япония, и творбите им са публикувани в сборниците „Живи неща“ (2017 г.) и „Спорт“ (2019 г.) . 

    Активно е участието ѝ и в проекти на Министерство на образованието и науката:

            Проект „УСПЕХ“

            Проект „Твоят час“

            Проект „С грижа за всеки ученик“

Резултатите от проектите са: създаване на текст на училищния химн; отпечатване на антология „България“, стихове на френски език; изработка на книжки оригами на различна тематика; изработка на лапбук, постери за насърчаване на грамотността; състезание „Стани богат европеец“; сборник „Дневникът на един европеец“; павилион на европейските страни; сборник „Земя на откриватели“; постер „British isles”.

Г-жа Диана Тенева участва активно в благотворителните кампании на училището, за събиране на средства за подкрепа на деца от социално слаби семейства, деца на бежанци, нуждаещи се от животоспасяващи операции: „С вкус на Коледа“, „Великден за всеки“, „Подари надежда вместо цвете“ и „Заедно можем повече“.

Съвременен будител, новатор, творец, поет, пътешественик във времето и пространството, вдъхновител, благодетел, човек с изключителни заслуги за издигане на имиджа и авторитета на СУ „Св. Паисий Хилендарски" в региона, страната и света.



Магията на българския фолклор - представителна изява на клуб "Етнография"

Има една магия, която пази българското хилядолетия. Тя е съхранила в сърцето ни този трепет, който усещаме, когато чуем гайда или кавал, когато отворим раклата на баба или се докоснем до престилката на прабаба. Тази преплетена шарена черга е нашият, български фолклор. Там, където все се връщаме, когато търсим идентичността и автентичността си.Фолклорът представлява един отделен свят, който ни говори чрез музика, танц, дори чрез цветовете и шарката на шевицата. В него е събрана философията на цял един народ, всички песни и танци – това е нашата история, това е България .Той е връзката ни с минало, бъдеще и настояще, той е бил неизменна част от живота на българина, съхранил се е във времето и днес намира място в сърцата на всички нас. Всеки, който е имал удоволствието да наблюдава тази магия, е останал възхитен от прекрасните ни носии, песни и танци. Ето защо е толкова впечатляващ и необикновен българският фолклор.
Ние, учениците от 3 „В“ клас се потопихме в тази магия с помощта на госпожа Диана Желязкова и изучихме част от българските празници и обичаи, запознахме се с песните, танците и облеклата на различните фолклорни области в България. Оказа се, че българката не само е изработвала изкусни черги, сукмани, престилки. Тя е носела и красиви накити, а дрехите ѝ са преливали от цветове и багри. Прекрасните шевици продължават да ни впечатляват с прецизността и красотата на изработката си.
Опитахме се да се докоснем до тази красота в нашите занятия и при посещенията си в историческия музей. Станахме по-добри, научихме се да ценим българското и да работим в екип.  Горди сме, че една от най-известните български песни –  “Излел е Дельо хайдутин” , която днес обикаля Космоса, също идва от България.
Ето част от нещата, които изработихме:



































За най-българския празник

Върви, народе възродени 

     Този стих от всеучилищния химн, създаден от поета Стоян Михайловски и композитора Панайот Пипков в чест на солунските братя Кирил и Методий, отдавна се е превърнал в свещен за всеки българин. Той е знак за съпричастност и възхвала на делото на първоучителите. Още от Възраждането Денят на Св. Св. Кирил и Методий – 11 май е наричан Българският празник, Народният празник, Българският Великден. Това е така, защото солунските братя се честват не само като светци, но и като първоучители, първотворци – създатели на българската азбука, основоположници на българската книжнина и език. 
           През Възраждането датата 11 май трайно се налага като ден за църковна прослава и всенародно честване на делото на Св. Св. Кирил и Методий. Тази традиция продължава и след календарната реформа през 1916 г., когато започва да се празнува на 24 май. 
      През втората половина на XIX век в Цариград, както и в градовете Пловдив и Шумен, се отбелязват първите тържества за възхвала на делото на двамата славянски братя. Идеята е възприета и бързо се разпространява по цялата българска етническа територия и българските колонии в чужбина. Инициатори са църквата, интелигенцията – в лицето на училищни и читалищни дейци, и заможната търговска прослойка, за която по-късно изследователите ще отбележат, че притежават „възрожденски дух“ и „възрожденски ценности“. 
         Нараства интересът на българина към книжнината и писаното слово. Грамотността става необходимост, а училището и учителите са престижна институция и уважавани личности. Налице е духовен подем, в който особена значимост придобива делото на Св. Св. Кирил и Методий. Сътвореното от тях е оценено по достойнство, за да се превърне Денят им във всеобщ национален празник, когато всеки българин приема в сърцето си този ден и се чувства горд от културните ни постижения. 
       И тази година за пореден път ще отбележим тази светла дата в празничния български календар, която винаги ще ни напомня, че образованието, книжовността и знанието могат не само да възродят един народ, но и да го изведат към светли бъднини!

Чанита Ангелова, ръководител на клуб „Журналист“





понеделник, 20 май 2019 г.

Ателие "Палитра" и клуб "Сръчковци" с представителна изява










Електронен вестник "Звънче" с втори брой

    Излезе вторият брой на електронен вестник "Звънче". Той е резултат от усилията на учениците, участващи в клуб "Елекронен вестник Звънче", клуб "Журналист", ателие "Палитра" и неформалният "Messages Club". Броят е поставен на страницата на училищния сайт и може да бъде разгледан оттук.



неделя, 19 май 2019 г.

Училище на бъдещето

През месец май учениците от 6 клас имаха поставена задача да представят своите виждания за училище на бъдещето. Работиха в екип и сътвориха красиви и вълнуващи макети на най-различни причудливи и нестандартни училища.

„Училището на бъдещето“ провокира смели желания и представи за него. Нямаше проект, в който да не са заложени роботи, интерактивни чинове и дъски, нови технологии и шепа вълшебство, а може би, след време, всичко това би било реалност.

"Телевизорът"
"Училището ще бъде роботизиран телевизор, ще може да излъчва информация от всяка една точка на света."
Кристиян Чилингиров 6 "в" клас 



Гюляй, Дефне и Младен 6 "в" клас



"Цветно училище"
"Пъстрите цветове внасят радост и усмивки, затова ние ще украсим по подобие на този кабинет по музика всяка една стая в нашето училище. Ще има и интерактивни дъски, роботи и ще сложим край на домашните задачи." 
София, Кристияна, Марина и Поли - 6"а"клас



Текст и снимки: Маргарита Димитрова